Formalaşma, Orta təhsil və məktəblər
Inkişaf və Təhsil məqsədi
məqsədyönlü insan fəaliyyətinin problem yeni adlandırmaq olmaz. Hər bir iş müəyyən bir nəticə əldə etmək üçün həyata keçirilməlidir. Məqsədi - fəaliyyəti, metodları və nail olmaq vasitəsi xarakteri və metodu müəyyən amil. lütf dərs tədris fəaliyyətinin əsas forması kimi. Onun nəticə - sistem element. Təcrübədə, müxtəlif həyata dərs məqsədləri: təhsil təhsil, təhsil. Bizə onları yoxlamaq edək.
Ümumi xüsusiyyətlər
Üçqat məqsədi dərsləri pre-proqramlaşdırılmış müəllim nəticəsidir. Bu əldə və özləri və onların uşaqlara olmalıdır. Burada əsas söz "üç qoldan" dir. təhsil, informasiya, onlar fərdi və ya mərhələlərində əldə deyil, inkişaf - didaktik 3 dərs məqsədləri bölünür baxmayaraq. planlı nəticəsində aldıqdan sonra onlar eyni zamanda inkişaf edir. Müəllim vəzifəsi düzgün nail olmaq üçün ümumi məqsəd və dizayn tools formalaşdırmaq üçün.
idrak aspekt
Dərsin bütün vəzifələri - təhsil, inkişaf, təhsil - yaxın birlik həyata keçirilir. Onların nailiyyət müəyyən qaydalar həyata keçirilməsini tələb edir. müəllim olmalıdır fəaliyyətinin idrak aspektləri həyata keçirilməsində:
- məlumat (bilik) çıxartmaq üçün müstəqil uşaq öyrətmək. Bunu etmək üçün, müəllim kifayət qədər metodoloji təlim və yaratmaq və uşaqların fəaliyyətinin inkişaf etmək imkanı olmalıdır.
- dərinliyi, güc, çeviklik, rahatlıq, qanunauyğunluqları, tamlığı və bilik maarifləndirmə təmin etmək.
- bacarıqlarının inkişafı. Uşaqlar dəqiq, səhv-pulsuz, səbəbiylə tez-tez təkrar avtomatizm gətirilən inkişaf etməlidir.
- bacarıqları formalaşması təşviq edilməsi. Onlar fəaliyyət səmərəli həyata keçirilməsini təmin etmək bacarıq və bilik bir sıra var.
- Foster nadpredmetnyh, əsas səlahiyyətləri. Bu, xüsusilə, bacarıq sektor, bilik, semantik istiqamətləri, təcrübə, reallıq obyektlərin müəyyən bir sıra ilə bağlı uşaqların bacarıqları.
nüanslar
) зачастую ставятся в самом общем виде. Dərs Məqsədləri (təhsil, inkişaf, təhsil) tez-tez ən ümumi şərtlər yerləşdirilir. belə və "qanunun bir fikir almaq", "qaydaları öyrənmək", deyirlər. Bu resepturası müəllim məqsədi artıq ifadə edərək bildirilir. Həyata sonunda bütün uşaqlar belə nəticələrə nail olmaq üçün gəlmişəm ki, təmin etmək olduqca çətindir. Bununla əlaqədar olaraq, nəzərə müəllim Palamarçuk rəyini almaq məsləhətdir. O, biz xüsusi fəaliyyəti idrak aspektləri planlaşdırma nail olmaq üçün təklif olunur bacarıqları, bilik və bacarıqlarının səviyyəsini göstərir ki, inanır. O, reproduktiv, konstruktiv, yaradıcı ola bilər.
dərs Təhsil və təhsil məqsədi
Bu baxımdan müəllim üçün ən çətin hesab olunur. Onların müəllim planlaşdırma zaman demək olar ki, həmişə çətinliklərlə üzləşib. Bu bir neçə səbəbləri var. bütün müəllim ilk tez-tez təlim unutmadan, hər dərs üçün yeni bir inkişaf qol cədvəli çalışır və təhsil çox daha sürətli edir. Şəxsiyyətin formalaşması müstəqillik çox nisbi deyil. Bu, ilk növbədə təhsil və təlim düzgün təşkili nəticəsində həyata keçirilir. Bu nəticəyə belə. obyektiv inkişaf dərslər bir sıra ifadə edilə bilər, bütün mövzu və ya bölmə həyata keçirir. Çətinlik ikinci səbəbi bilavasitə fərdi strukturu və inkişaf etmək lazımdır onun aspektləri ibarətdir pedaqoji və psixoloji sahələrdə müəllimi bilik olmamasıdır. Bu kompleks görülən və aid olunmalıdır:
- Speech.
- Düşünür.
- Sensor sahəsində.
- Motor fəaliyyəti.
çıxış
Onun inkişaf mürəkkəbliyi və söz zənginləşdirilməsi üzrə işlərin icrasına cəlb semantik dil rabitə performansını artırmaq edir. Uşaqlar ifadəli vasitələri və bədii images malik olmalıdır. müəllim daim söz Ödəmə uşağın ümumi və intellektual inkişafının göstəricisi olduğunu unutmayın olmalıdır.
təfəkkür
yaradır və məntiqi bacarıq təkmilləşdirilməsi qatqı təmin fəaliyyəti zamanı bir müəllim inkişaf məqsədə nail olmaq çərçivəsində:
- Təhlil.
- ən mühüm şey müəyyən.
- Müqayisə.
- analogiya yaradın.
- ümumiləşdirmək və sistemləşdirmək üçün.
- Təkzib və sübut edir.
- Müəyyən edilməsi və anlayışlar aydınlaşdırmaq.
- Hazırlamaq və onun problemi həll.
Bu qabiliyyət hər biri müəyyən strukturu, metodları və əməliyyatları bir var. Məsələn, müəllim müqayisədə inkişaf forması bacarıq qol edir. 3-4 dərslər belə yaradılmalıdır çərçivəsində fikir əməliyyatları, uşaqlar, müqayisə üçün obyektlərin müəyyən əsas xüsusiyyətləri və müqayisə performans müəyyən fərq və oxşarlıq qeyd olan. sonunda təcrübə bacarıqları müqayisə etmək imkanı inkişafını təmin edir. tanınmış psixoloq Kostyuk, pedaqoji fəaliyyətlə yaxın hədəf təyin etmək lazımdır. Bu uşaqlar xüsusi bilik və bacarıqları almaq olduğunu göstərir. O, həmçinin görmək və uzunmüddətli nəticəsi vacibdir. O, faktiki olaraq, tələbələr inkişafında yerləşir.
əlavə
fərqləndirici rəng, kölgələr, yüngül sahəsində və vaxt inkişaf oriyentasiya, bir göz qiymətləndirilməsi, incelik və dəqiqliyi ilə bağlı sensor sahələrin formalaşması. Uşaqlar da çıxış, səslər, fasonlu çalarları ayırmaq imkanı yaxşılaşmışdır. motor sahələri gəldikdə, onun inkişaf əzələ iş tənzimlənməsi daxildir. bu halda nəticə onların hərəkəti nəzarət etmək imkanı yaratmaqdır.
Təhsil məqsədləri, dərs vəzifələri
biz onlar haqqında danışmaq əvvəl, mühüm diqqət çəkmək lazımdır. Həqiqətən inkişaf təlim həmişə cəlb edir. Bu jaket "ildırım" kimi - Burada maarifləndirilməsi və öyrətmək uyğun söz deyil. Iki tərəf eyni zamanda dartılmış və möhkəm hərəkət kilidi olunur - yaradıcı fikir. Yəni, bu, əsas ibrət vardır. müəllimə daim fəal bilik uşaqlar cəlb öyrənmək zamanı müstəqil problemləri həll etmək üçün imkan verir, onda inkişaf, həm də təhsil deyil, yalnız var, qrup işi bacarıqları formalaşdırır. Dərs siz üsulları, vasitələri və formaları bir sıra vasitəsilə şəxsi keyfiyyətləri bir sıra formalaşmasına təsir imkan verir. предполагает формирование правильного отношения к общепринятым ценностям, нравственных, экологических, трудовых, эстетических качеств индивида. Dərsin təhsil məqsədi ümumi dəyərlərə, mənəvi, ətraf mühit, əmək, fərdi estetik keyfiyyətləri düzgün münasibət formalaşması daxildir.
spesifika
dərsləri zamanı uşaq davranış təsir müəyyən xətt formalaşır. Bu böyüklər və uşaq arasında münasibətlərin sistemi yaradır. предполагает формирование запланированных реакций детей на явления окружающей жизни. Bee-yiyen dərs tədris məqsədi həyat ətraf hadisələr planlaşdırılır uşaq reaksiyalar meydana gəlməsini nəzərdə tutur ki, deyir. Circle münasibətləri olduqca geniş. Bu təhsil məqsədi miqyasını səbəb olur. Eyni zamanda, əlaqələr olduqca mobil edir. . sinif sinif müəllimi bir, iki, üç və s. D. Dərs təhsil qol qoydu. Biz bir dəfə fenomen - əlaqələr olmaq. Bu müəyyən bir müddət tələb edir. Buna görə, təhsil məqsədləri və məqsədləri üçün müəllimin diqqət daimi olmalıdır.
obyektləri
A dərs şagirdi reaksiya verdi:
- digər insanlar ilə. Bütün keyfiyyətləri hansı digər münasibət əks ilə formalaşır və asılı olmayaraq mövzu obyektlərin müəllim təkmilləşdirilməlidir. "Digər insanlar" üçün Reaction nəzakət, xeyirxahlıq, dostluq, dürüstlük baxımından dilə gətirdi. İnsanlıq bütün keyfiyyətləri tərkib konsepsiyası dayanır. müəllim əsas vəzifəsi insani qarşılıqlı formalaşması hesab olunur.
- digər. özü doğru Attitude belə qürur, təvazökarlıq, məsuliyyət, ciddilik, nizam-intizam və dəqiqliyi kimi keyfiyyətləri dilə gətirdi. Onlar ərzində üstünlük təşkil mənəvi əlaqələrin xarici təzahürü kimi fəaliyyət göstərir.
- cəmiyyət və kollektivi ilə. onlara uşağın münasibət vəzifə, səy, məsuliyyət, tolerantlıq hissi ifadə qabiliyyəti empati. Bu keyfiyyət sinif yoldaşları daha aydın reaksiya deyil. məktəb əmlak, mövcudluğu hörmət vasitəsilə ədalət hissi cəmiyyətin üzvü kimi özünü maarifləndirmə dilə gətirdi.
- iş edir. uşaq əməyinin nisbəti belə vəzifələri, nizam-intizam, intizam performans məsuliyyət kimi keyfiyyətləri ilə ifadə olunur.
- Vətən ilə. Vətənə nisbəti onun problemləri, şəxsi məsuliyyət və bütövlüyü mülkiyyət vasitəsilə özünü göstərir.
tövsiyələr
dərs, müəllim məqsədləri müəyyən alınması:
- bilik və bacarıqlarının, proqram təminatı performans sistem tələbləri araşdırır.
- tələbə mənimsəmiş olmalıdır iş üsulları müəyyən edir.
- Bu nəticəsində uşağın şəxsi maraq təmin etmək üçün töhfə dəyər sistemləri edir.
ümumi qaydalar
qol hazırlanması son şəklində uşaqların işini təşkil etməyə imkan verir. O, həmçinin onlara təlimat verir. məqsəd aydın olmalıdır. Bu müəllim sayəsində gələcək fəaliyyəti zamanı və bilik assimilyasiya səviyyəsini müəyyən edə bilər. bir neçə mərhələdən var:
- Nümayəndəliyi.
- Knowledge.
- Skills.
- Creativity.
müəllim o əmin olan nail olmaq üçün qol formalaşdırmaq lazımdır. Müvafiq olaraq, bu nəticələri diaqnoz lazımdır. Lazım gələrsə, zəif tələbələri ilə qruplar hədəf düzəldilməsi lazım.
tələblər
məqsədləri olmalıdır:
- Aydındır ki, müəyyən.
- Aydın.
- Əldə.
- Yoxlanıla.
- Xüsusi.
İşğal Düzgün ifadə nəticə yalnız bir, lakin çox əhəmiyyətli elementidir pedaqoji bacarıqlarının. Bu dərsləri səmərəli keçirilməsi üçün bir çərçivə təqdim edir. qol ifadə və ya qeyri-səlis deyil varsa, dərs bütün ssenari məntiqi nəticəsi olmadan inşa edilir. aşağıdakı kimi qeyri-düzgün formalı olan bir ifadə nəticə:
- mövzu Explore "...".
- uşaq üfüqlər genişləndirmək.
- mövzu üzrə biliklərini dərinləşdirmək "...".
Bu məqsədlər qeyri-müəyyən və Doğrulanamayan. onlara nail olmaq üçün heç bir meyar yoxdur. , Qatar təhsil və uşaq inkişaf - Sinifdə müəllim üçqat məqsədi həyata keçirir. Buna görə, son nəticə formalaşdırılması, bu metodik fəaliyyət göstərir.
didaktik göstəriciləri
bilik uşaqların assimilyasiya GEF müəyyən səviyyəsi. maddi Part müəllim tanış kimi olmalıdır. Bu hadisələr, faktlar haqqında uşaqların nümayəndəliklərinin meydana gəlməsini təmin edəcək. müvəffəqiyyət Bu səviyyədə ilk hesab olunur. aşağıdakı kimi didaktik məqsədləri ifadə edilə bilər:
- uşaqlar müəyyən edilməsi üsulları ilə tanış təmin ....
- "..." anlayışının udma təşviq edilməsi.
- uşaq nümayəndəliyinin gəlməsini təmin etmək ....
- bacarıqlarının yaradılması yardım ....
İkinci səviyyəli - mərhələ parafraz bilik. Hədəflər təmin ibarət ola bilər:
- xarici dəstək tanınması ....
- model / təklif alqoritm Playback ....
. Bacarıq və qabiliyyət yaradılması - ikinci səviyyədə nəticələri formalaşdırılması və s növbəti addım "hazırlamaq", "elan", "təhlükəsiz", "yazmaq", "eskiz" kimi fe'llər istifadə edilə bilər. Şagirdlər praktik işləri çərçivəsində, bir qayda olaraq, tədbirlər həyata keçirir. As qol ola bilər:
- texnika sənətkarlıq asanlaşdırılması ....
- arzu ilə işləmək üçün bacarıqlarını inkişaf etdirmək ....
- "..." on sistemləşdirilməsi və maddi ümumiləşdirilməsi təmin edilməsi.
Bu səviyyədə verb, "etmək", "ayrılması" istifadə edə bilərsiniz "bilik tətbiq etmək."
Əldə edilən məlumata bacarıqları təmin istifadə
Bu təhsil məqsədə qoymaq. . Uşaqlar təhlil etmək lazımdır, qiymətləndirmək, məqsədləri üçün şərait yaratmaq olardı s yaddaş yaxşılaşdırılması, əsas müəyyən müqayisə:
- düşüncə inkişaf. müəllim s təhlil təşkili, sintez, formalaşdırılması və problemlərin həlli və bacarıqlarının meydana gəlməsini asanlaşdırır.
- yaradıcılıq elementlərinin inkişafı. Bu məkan təsəvvür, intuisiya, ixtiraçılıq təkmilləşdirilmiş olan bir mühit yaradır.
- dünya inkişaf.
- Formalaşmasında və yazı və danışıq bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi.
- yaddaş inkişaf.
- Təkmilləşdirilməsi tənqidi düşüncə bacarıqları dialoqa.
- bədii zövq və estetik fikir inkişafı.
- məntiqi düşüncə təkmilləşdirilməsi. Bu səbəbli əlaqə, müqayisəli təhlili mənimsənilməsi əsasında əldə edilir.
- tədqiqat mədəniyyətinin inkişafı. elmi üsulları (təcrübələr, müşahidələr, fərziyyələr) istifadə etmək imkanı təkmilləşdirilməsi.
- problemləri formalaşdırmaq və onların həlli üçün variantları təklif etmək imkanı inkişaf.
mənəvi nəticələr
предполагает формирование лучших качеств в ребенке. Dərsin təhsil məqsədi uşağın ən yaxşı keyfiyyət formalaşması daxildir. Buna görə, hər bir sinif əvvəl nəticələr təyin edilməlidir. , как выше было сказано, не должны зависеть от предмета. Yuxarıda qeyd olunduğu kimi nümunələri dərs təhsil məqsədləri, bir mövzu asılı olmamalıdır. Lakin, müəyyən bir mövzu xüsusi fəaliyyəti həyata az və ya çox dərəcədə hər hansı keyfiyyətləri inkişaf kömək edir. Hədəflər ola bilər:
- başqalarına qulaq asmaq üçün öyrənmək.
- Təhsil maraq, reallıq mənəvi və estetik münasibət. Bu nəticə belə ekskursiyalar, seminarlar zamanı, xüsusilə, əldə edilə bilər.
- və empati uğursuzluqlar formalaşması yoldaşları uğurları sevinirik.
- özünə inam, potensial ortaya çıkarmanızda üçün ehtiyac Təhsil.
- onun davranış nəzarət etmək üçün öyrənmək.
могут состоять в формировании уважения к Отечеству. tarixi dərs Təhsil məqsədləri Vətən hörmət formalaşmasında ibarət ola bilər. mövzu müəllim çərçivəsində insanların bu və ya digər keyfiyyətləri vurğulayaraq, ölkədə baş verən hadisələr uşaqlar təqdim edir. Bu baxımdan İndikativ İkinci Dünya müharibəsi dövrü. также могут состоять в привитии уважения к Родине. Rus dilinin dərs Təhsil məqsədləri də vətənə hörmət təlqin ola bilər. Lakin mövzu çərçivəsində vurğu suala düzgün münasibət inkişaf üçün ehtiyac idi. связаны и с формированием умений вести диалог, прислушиваться к собеседнику. formalaşması və bacarıqları ilə bağlı rus dilinin dərs Təhsil məqsədləri həmsöhbət qulaq asmaq üçün, dialoqa. Uşaqlar şərhlərdə təmkinli olmağa çalışmalıdır.
eyni ədəbiyyat dərsi tədris məqsədləri adlandırmaq olar. Bu mövzuda çərçivəsində öz hərəkətləri öz qiymətləndirməsini hazırlanması, müəyyən simvol davranış müqayisəli təhlili yönəlmişdir. предполагают формирование таких качеств, как сосредоточенность, усидчивость, ответственность за результат. riyaziyyat dərs Təhsil məqsədləri konsentrasiyası, əzm, üçün məsuliyyət kimi keyfiyyətləri formalaşması gəlir. qrup iş bacarıqları uşaqlar bir-biri ilə qarşılıqlı artırır. Xüsusilə, təlim oyun formalarından istifadə göstərilir. предполагает привитие детям понимания разницы между виртуальным и реальным миром. informatika dərsi tədris məqsədi uşaqlar virtual və real dünya arasında fərq anlamaq aşılanması daxildir. Onlar şəbəkə məsuliyyət faktiki olmaması cəmiyyətdə qəbul mənəvi və etik normalara riayət bilməz demək deyil ki, dərk etməlidir.
ориентированы на привитие уважения к другой культуре. English dərslər Təhsil məqsədləri bir mədəniyyət hörmət aşılanması diqqət. uşaqlar zehniyyəti, mənəvi dəyərlər haqqında bir görünüşü yaratmaq üçün bir xarici ölkədə rabitə xüsusiyyətləri öyrənilməsində, etik standartları tərəfindən qəbul edilmişdir. Bu, gələcəkdə lazımlı olacaq.
Similar articles
Trending Now